ESTETYKA - PROJEKTOWANIE PODWODNEGO ŚWIATA POPRZEZ DOBÓR ROŚLIN DO ODPOWIEDNIEGO ŚRODOWISKA. MAM NADZIEJE ŻE PORADNIK POMOŻE PAŃSTWU URZĄDZIĆ AKWARIUM ZGODNIE Z TATURALNYM ŚRODOWISKIEM.
Akwarium bez roślin to jakby niepełny świat. Brak w nim spokoju i głębi. Dawniej akwaryści w swych
zbiornikach głównie hodowali ryby, a rośliny traktowali marginesowo, dzisiaj proporcja zaczyna się odwracać. Coraz modniejsze są akwaria dekoracyjne, często zwane holenderskimi, w których dominują przepiękne rośliny, a ryby są dekoracją i ożywienia środowiska. Warto przed posadzeniem przypadkowych roślin zastanowić się jeszcze nad tym, jak chcemy urządzić zbiornik oraz
nad warunkami, które musimy im zapewnić. Dobrze jest już wcześniej zastanowić kiś, jakie ryby chcemy trzymać w naszym zbiorniku i "do nich" dobierać rośliny. Nie wszystkie rośliny mogły być nam przydatne. Dla przykładu w akwarium z pielęgnicami kopiącymi w podłożu, jeśli już decydujemy się na rośliny, to o rozrośniętym systemie korzeniowym i tak zwane rośliny twarde, czyli takie, których łodygi i liście są sztywne - raczej łatwiej je złamać niż oderwać. Rośliny, podobnie jak i ryby mają swoje wymagania. Jedne lubią dużo światła innym wystarcza półcień a nawet cień, ważna jest temperatura, twardość odczyn wody. Często należy brać pod uwagę takie szczegóły jak: prąd wody czy wysokość słupa wody, zdarza się, że niektóre rośliny nie tolerują się wzajemnie itp.
Wszystko, co żyje ma swoje wymagania. Chcąc czerpać zadowolenie z własnego akwarium trzeba zabezpieczyć właściwe warunki w zbiorniku także roślinom. Należałoby przed sadzeniem roślin zastanowić się jakie warunki możemy im zapewnić. Ważnym elementem - jak już wspominałem powyżej są parametry wody. Należy dowiedzieć się jaką wodą dysponujemy w naszych kranach. Jest to najczęstsze źródło pozyskiwania wody. Niemały wpływ na rozwój roślin ma tez temperatura wody. Jeśli już znamy parametry wody oraz zdecydowaliśmy się na określone środowisko w akwarium, to pozostaje nam już tylko dobór roślin. Przy doborze a później sadzeniu roślin należałoby
kierować się kilkoma zasadami:
- rośliny wysokie sadzimy przy tylnej ścianie zbiornika i po bokach, w części środkowej
rośliny średniej wielkości
a na przodzie zbiornika, rośliny najniższe
- dobrze jest "przeplatać rośliny kolorystycznie, przemiennie - rośliny czerwone pomiędzy zielonymi oraz
rożnicować je pod względem kształtu liści czy całej rośliny
- przednia część zbiornika pozostawić wolną tak by ryby miały gdzie pływać z także po to byśmy mogli je obserwować
- dno uformowaćje tak, by najgrubsza jego warstwa była w tyle i po bokach zbiornika stopniowo schodząc- " z grubości" ku przodowi.
Dobrze jest zrobić sobie plan "zagospodarowania" dna na papierze - w rzucie pionowym. W skali narysować dno i na tym planie układać rośliny, kamienie czy elementy dekoracyjne np. korzenie
Gdy mamy już Zatwierdzony przez nas samych projekt, to przystępujemy do pozyskiwania potrzebnych nam roślin.
Po przyniesieniu ich do domu dokładnie sprawdzamy czy nie mają uszkodzonych korzeni liści i łodyg. Te, które są na wpół obumarłe złamane gnijące usuwamy, pozostawiając tylko zdrowe rośliny To samo robimy z korzeniami. Usuwamy także wszelkiego rodzaju widoczne gołym okiem pasożyty, ślimaki czy ich ikrę Wielu hodowców chcąc uniknąć przeniesienia niewidocznych a szkodliwych dla środowiska naszego akwarium, pasożytów, stosuje krótkotrwale kąpiele w roztworze ałunu lub siarczanu miedzi. Są "dwie szkoły" przygotowania korzeni do sadzenia.
Oczywiście, korzenie muszą być zdrowe, bez zgniłych części. Większość akwarystów obcina korzenie tak, ze pozostawia ich kępkę o długości około 5 - 7 cm. Inni pozostawiają korzenie w całości. W pierwszym przypadku roślina dłużej się aklimatyzuje i musi upłynąć dość długi czas nim zacznie w pełni "żyć", łatwiejsze jest jednak sadzenie roślin w podłożu, w drugim na odwrót. Kłopoty mogą wystąpić z roślinami posiadającymi długie korzenie. Stąd osobiście kieruję się zasadą, ze w przypadku gdy nie muszę obcinać korzeni to je zostawiam. Po odpowiednim przygotowaniu roślin możemy przystąpić do ich sadzenia. Jak najlepiej się do tego zabrać? Mamy już przygotowane odpowiednie podłoże i opracowany projekt rozsadzenia roślin. Do zbiornika nalewamy około 1/3 wysokości słupa wody ( woda przygotowana już wcześniej) kolejno od tyłu i z boków wsadzamy rośliny do podłoża. Najlepiej wcisnąć korzenie na znaczną głębokość tzn., tak by całe korzenie i część łodygi znajdowała się w podłożu, a następnie wyciągnąć roślinę tak, by widać było łączenie korzenia z łodygą. Należy się starać by korzenie w miarę możliwości nie były (w podłożu) zagięte do góry
Częściowe wyciągnięcie rośliny z podłoża ku górze, pomorze nam je (korzenie) wyprostować. Po posadzeniu roślin i ułożeniu elementów dekoracyjnych , należałoby użyźnić podłoże. Do tego celu służą nawozy(dla celów akwarystyki), które można nabyć w postaci tabletek lub płynu. Tabletki można połamać na części i włożyć pod korzenie danej rośliny - nie za dużo. Osobiście wolę nawozy w płynie. Wstrzykuję je pod korzenie za pomocą większej strzykawki i długiej igły. Ma to tą zaletę, ze nie rujnuje dna. Na koniec warto wyrównać dno by nie przypominało krajobrazu księżycowego, a było w miarę proste. Robimy to kawałkiem linijki z tworzywa.
Teraz pozostało nam już uzupełnić zbiornik - przygotowaną wcześniej - wodą. Wodę do zbiornika lejemy
wężykiem. Nie lejemy jej bezpośrednio na podłoże by go nie wypłukać, ale na ułożony na dnie kawałek szkła, talerzyk itp. po to by nie wypłukiwać podłoża i nie rujnować zrobionego przez nas, dna. Po nalaniu wody do odpowiedniej wysokości, włączamy wszystkie urządzenia: światło, filtry, grzałki itp.. Zbiornik w takim stanie powinien "pracować" około 7 dni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz